SEK682M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
SEK682M010ST
Descripción:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.61 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 120Hz
Ratings -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.932 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6800 µF