SH220M160ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
SH220M160ST
Descripción:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.04Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 208 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22 µF