SH470M200ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
SH470M200ST
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.23Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 35.2 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47 µF