SHP1000PS12
XP Power
Producto No:
SHP1000PS12
Fabricante:
XP Power
Descripción:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Product Status Active
Efficiency 85%
Mfr XP Power
Features Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.55" L x 5.90" W x 2.40" H (242.6mm x 149.8mm x 61.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 83 A
Series SHP (1000W)
Power (Watts) 1000W