SMBJ160H
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
SMBJ160H
Paquete:
DO-214AA (SMB)
Descripción:
600W, 198V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, SMBJH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 287V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V