SMS12GE6
Souriau-Sunbank by Eaton
Producto No:
SMS12GE6
Descripción:
CONN HEADER R/A 12POS 5.08MM
En stock : 1978
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Insulation Height 0.677" (17.20mm)
Ingress Protection IP40
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 16.0µin (0.41µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.280" (7.11mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series SMS
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)