ST5R50MTR
STMicroelectronics
Producto No:
ST5R50MTR
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
SOT-23-5
Descripción:
IC REG BOOST 5V 100MA SOT23-5
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Series -
Function Step-Up
Package / Case SC-74A, SOT-753
Frequency - Switching 160kHz
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V