STF10NK50Z
STMicroelectronics
Producto No:
STF10NK50Z
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
TO-220FP
Descripción:
MOSFET N-CH 500V 9A TO220FP
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1219 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39.2 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 4.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Series SuperMESH™
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V