STM32L072KBU3TR
STMicroelectronics
Producto No:
STM32L072KBU3TR
Paquete:
32-UFQFPN (5x5)
Descripción:
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 32UFQFPN
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 20K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-UFQFPN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 6K x 8
Series STM32L0
Package / Case 32-UFQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 10x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V