STM32L151V8T6A
STMicroelectronics
Producto No:
STM32L151V8T6A
Paquete:
100-LQFP (14x14)
Descripción:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 83
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series STM32L1
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 24x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V