STM32L152CBT6
STMicroelectronics
Producto No:
STM32L152CBT6
Paquete:
48-LQFP (7x7)
Descripción:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 37
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series STM32L1
Package / Case 48-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V