SXR332M016ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
SXR332M016ST
Descripción:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.19 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SXR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.98 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3300 µF