THA232M060AC1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
THA232M060AC1C
Descripción:
CAP ALUM 2300UF 20% 60V FLATPACK
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 60 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.118" L x 0.953" W (53.80mm x 24.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series THA
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2300 µF