TPS7250QD
Texas Instruments
Producto No:
TPS7250QD
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
8-SOIC
Descripción:
IC REG LINEAR 5V 250MA 8SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 225 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 60dB ~ 50dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 325 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA