TST12RR02Z
ITT Cannon, LLC
Producto No:
TST12RR02Z
Fabricante:
ITT Cannon, LLC
Descripción:
CONN RCPT 12POS 0.2 GOLD PCB R/A
Guía del usuario
Insulation Height -
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material -
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications Automotive, General Purpose
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Trident Rectangular
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)