TVX1V102MCD
Nichicon
Producto No:
TVX1V102MCD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL
Guía del usuario
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.319" L (13.00mm x 33.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.06 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF