UHC1V4R7MDD
Nichicon
Producto No:
UHC1V4R7MDD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 92 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UHC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4.7 µF
Package Bulk
Impedance 640 mOhms