UKT1E331MPD1TA
Nichicon
Producto No:
UKT1E331MPD1TA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 290 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UKT
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 435 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF