UMF1E150MDD1TP
Nichicon
Producto No:
UMF1E150MDD1TP
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 57.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UMF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 115 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 1.3 Ohms