UMW0J101MDD1TP
Nichicon
Producto No:
UMW0J101MDD1TP
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UMW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 105 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF