UPA1V391MPD6
Nichicon
Producto No:
UPA1V391MPD6
Descripción:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.24 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 49 mOhms