UPJ1C562MHD
Nichicon
Producto No:
UPJ1C562MHD
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
En stock : 232
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.53 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.82 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms