UPJ2A151MHD1TO
Nichicon
Producto No:
UPJ2A151MHD1TO
Descripción:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
En stock : 643
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 553 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 798 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 110 mOhms