UPM1A822MHD6
Nichicon
Producto No:
UPM1A822MHD6
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.74 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.05 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 8200 µF
Package Bulk
Impedance 21 mOhms