UPV1E101MGD1TA
Nichicon
Producto No:
UPV1E101MGD1TA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 370 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 410 mOhms