UPW0J122MPH
Nichicon
Producto No:
UPW0J122MPH
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 845.75 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UPW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 65 mOhms