UPW1C560MDD6TE
Nichicon
Producto No:
UPW1C560MDD6TE
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UPW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 450 mOhms