UPW2V100MHH
Nichicon
Producto No:
UPW2V100MHH
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 82 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 131.2 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF