UPW2W010MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UPW2W010MPD1TD
Descripción:
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
En stock : 469
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 28.8 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF