UPX1A472MHD
Nichicon
Producto No:
UPX1A472MHD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
En stock : 7
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Polarization -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.638 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPX
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.184 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF