URS1C221MPD
Nichicon
Producto No:
URS1C221MPD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 290 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series URS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 435 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF