URU1H102MRD
Nichicon
Producto No:
URU1H102MRD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series URU
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.0695 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF