URU2G100MHD1TN
Nichicon
Producto No:
URU2G100MHD1TN
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series URU
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 176 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF