USH1H101MHD
Nichicon
Producto No:
USH1H101MHD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series USH
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF