UTS0J331MPD1TD
Nichicon
Producto No:
UTS0J331MPD1TD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 39 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UTS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 65 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF