UUG2C470MNQ1MS
Nichicon
Producto No:
UUG2C470MNQ1MS
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 370 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UUG
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 592 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF