UVP0J471MPD
Nichicon
Producto No:
UVP0J471MPD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
En stock : 770
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 370 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UVP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF