UVR1A102MPA
Nichicon
Producto No:
UVR1A102MPA
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UVR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 747.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF