UVY0J473MRD
Nichicon
Producto No:
UVY0J473MRD
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.78 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series UVY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.197 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47000 µF