V-152-1C25
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
V-152-1C25
Descripción:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
En stock : 639
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 14gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 15A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 125gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V-152
Differential Travel 0.060" (1.5mm)