XCMD2517L1
Schneider Electric
Producto No:
XCMD2517L1
Fabricante:
Schneider Electric
Descripción:
LMT SWITCH 240VAC 1.5A METAL XCM
Guía del usuario
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Release Force -
Ingress Protection IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Ball Bearing Plunger
Current Rating (Amps) 1.5A (AC), 100mA (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series XC
Voltage Rating - DC 250 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Operating Force -
Overtravel -
Voltage Rating - AC 240 V