Casa / Headers, Male Pins / 20021122-00052D1LF
minImg
20021122-00052D1LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
20021122-00052D1LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN HEADER SMD R/A 52POS 1.27MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 52
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021122
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)