222WJVBR
CTS Electrocomponents
Prodotto No:
222WJVBR
Descrizione:
TACTILE SWITCH
Guida per l'utente
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 230gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 1.30mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 5.00mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Square Button
Circuit SPST-NO
Outline 6.00mm x 6.00mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 222W