224ADVAB
CTS Electrocomponents
Prodotto No:
224ADVAB
Descrizione:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 260gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.30mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 7.30mm
Circuit SPST-NO
Outline 12.00mm x 12.00mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 300,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 224A