224ADVBC
CTS Electrocomponents
Prodotto No:
224ADVBC
Descrizione:
TACTILE SWITCH
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 120gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.30mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 8.50mm
Circuit SPST-NO
Outline 12.00mm x 12.00mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 224A