Casa / Film Capacitors / 245HC3A500K2SM6
minImg
245HC3A500K2SM6
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
245HC3A500K2SM6
Descrizione:
CAP FILM 2.4UF 10% 500VAC CHASSI
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.677" L x 1.189" W (68.00mm x 30.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.8 mOhms
Ratings -
Series HC3A
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2.4 µF