248BBHS0XB25502MA
Vishay Spectrol
Prodotto No:
248BBHS0XB25502MA
Produttore:
Vishay Spectrol
Descrizione:
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.750" (19.05mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Product Status Active
Rotation 295°
Series 248
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Vishay Spectrol
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 5k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)