Casa / Rocker Switches / 2641SLH/2A212000L0
minImg
2641SLH/2A212000L0
APEM Inc.
Prodotto No:
2641SLH/2A212000L0
Produttore:
APEM Inc.
Descrizione:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Flat
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Current Rating (Amps) 16A (AC), 15A (DC)
Circuit DPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 2600
Voltage Rating - DC 12 V
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V