278KXM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Prodotto No:
278KXM016M
Descrizione:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.468 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 98.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.29 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 41 mOhms