Casa / Toggle Switches / 2GC53-73/.187 FLATTED TABS
minImg
2GC53-73/.187 FLATTED TABS
Carling Technologies
Prodotto No:
2GC53-73/.187 FLATTED TABS
Descrizione:
SWITCH TOGGLE
Guida per l'utente
Illumination Type, Color -
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPDT
Actuator Length 17.45mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series G
Switch Function On-Off-On
Voltage Rating - AC 125 V